4Fire Moravská liga TFA Velká nad Veličkou

V sobotu 16. 9. 2023 jsme byli svědky posledního závodu 4Fire Moravské ligy TFA roku 2023. Zdenda Maňák jakožto organizátor závodu už během sezóny naznačoval, že chce udělat na trati nějaké změny a jak řekl, tak splnil. Trať prošla velkou obměnou a překvapila nejednoho závodníka. Tak se pojďme na novou trať a celý závodní den podívat.

Závod ve Velké nad Veličkou, jenž je nejmladším závodem ligy, se již tradičně odehrával na návsi obce. Jak už jsem zmínila v úvodu – trať, jak jsme ji znali doposud, se proměnila k nepoznání. Složení jednotlivých disciplín potrápilo každého z nás. Trať se vlastně běžela jako pyramida. To, co závodník absolvoval při běhu tam (monitor, bariéra, hammer box, figurína, tunel, pneumatika, hadice) po sobě musel zase „uklidit“, a tedy proběhnout trať i zpátky (hadice, pneumatika, tunel, figurína, hammer box, bariéra, monitor). Ačkoliv to byla na první pohled poměrně lehká trať, skrývala v sobě pár zrádných úseků jako například uložení monitoru do „chlívečku“ nebo závěrečnou bariéru. Zde jsme byli svědky i několika nezdařených pokusů o její překonání, kdy došlo až na pomocný žebřík.

Další novinkou od pořadatelů byla paralelní trať. Vlastně… tak, jak jsme 4Fire ML TFA v Podolí zahájili, tak jsme ji ve Velké také zakončili. Kouzlo této dvojité tratě je v tom, že závodníky vyhecuje k ještě větším výkonům, a tedy i lepším časům, než by třeba předvedli na sólo trati. Pro organizátory je potom bonusem rychlý spád závodu, což i jako závodník velmi oceníte. Teď už pojďme k samotným výsledkům.

Do Velké nám dorazila všechna esa, která letošní ročník ML TFA ovládla. V závěrečných rozbězích všech tří kategorií jsme tak mohli vidět opravdu ty nejlepší, kteří se ML TFA zúčastňují. A že bylo na co se dívat. Pořadatelé startovní listinu seskládali tak, aby byli závodníci výkonnostně vyrovnaní a ti nejrychlejší v každé kategorii běželi spolu.

V kategorii mužů nad 35 let jsme tedy mohli na jednom startu vidět mimozemšťana 1 – Zdendu Krále a proti němu mimozemšťana č. 2 – Jirku Tkaného. Rozběh byl do půlky tratě opravdu vyrovnaný, nicméně Jirka bohužel na figuríně chyboval a doběhl v čase 1:55.54, který stačil na 3. místo. Naproti tomu Zdenda Král díky času 1:46.33 zvítězil a potvrdil tak svou vítěznou štaci na ML TFA. Jako druhý, s pouhou sekundovou ztrátou na Zdendu, doběhl Marek Víšek, který stiskl cílové tlačítko v čase 1:47.16.

U mužů do 35 let se stalo něco nevídaného. Domácí Zdenda Maňák a Michal „Mišta“ Skřivánek zaběhli trať v naprosto totožném čase 1:52.67 a podělili se tak o 2. místo. Na prvním místě jim o pár sekund uteklo jedno ze zmíněných es – Ondra Rybnikář, který trať zaběhl v čase 1:45.91. Ondrovi jsem po doběhnutí do cíle položila otázku, zda se vůbec zadýchal… s úsměvem odvětil, že moc ne 🙂

Naše ženská kategorie, která se díky rychlému spádu závodu dostala na start ještě před obědem, čítala celkem 12 statečných žen. Nejrychleji se podařilo zdolat trať mně, Kateřině Vodičkové, v čase 2:02.98, nicméně musím říct, že mi trať ani trochu nesedla a závěrečná bariéra mi dala pěkně zabrat. Další stupně vítězů obsadily holky, které jsme zatím na lize moc nevídali. Každopádně talent v podobě Kristýny Mužíkové mi jen potvrdil to, co jsem psala v reportu po Doubravici, že nám ještě má co ukázat, a taky, že ukazuje. Druhé místo, které s časem 2:23.20 obsadila, je toho patřičným důkazem. Na třetím místě skončila Nora Šebelová s časem 2:27.20, která je v lize úplným nováčkem a nebýt zaváhání na monitoru, atakoval by její čas možná i čas Kristýny. Nicméně je potřeba zdůraznit, že všechny holky předvedly krásné výkony, které jsou rok od roku vyrovnanější a je radost je sledovat.

Poslední kategorií, která je ve Velké ojedinělá, byla kategorie dorostu. Zde se nám na start postavilo celkem 16 mladých hasičů a hasiček, kteří i přes svůj nízký věk vykazovali obrovskou bojovnost. Mezi dorostenci exceloval Michal Zdráhal, který zdolal trať v čase 1:55.27. V něžném pohlaví kategorii dorostu vyhrála Tereza Pospíšilová, která si trať zaběhla také v ženské kategorii, kde brala místo šesté.

Ve Velké nad Veličkou na nás nečekal jen poslední závod, ale také závěrečné vyhodnocení celého ročníku 4FIRE ML TFA 2023. Nicméně, toto zakončení s celkovými výsledky si zaslouží svůj samostatný článek, na který se můžete těšit v příštím týdnu.