4Fire ML TFA Doubravice nad Svitavou 12. 8. 2023

Ano, neuvěřitelné se stalo skutečností a závodníci 4Fire Moravské ligy TFA se opět po měsíci a půl vrátili zpátky na startovní čáru. Tato dlouhá pauza byla zapříčiněna vynecháním závodu v Sebranicích, který se letos z organizačních důvodů neuskutečnil. Nicméně myslím, že to jak nám závodníkům, tak i organizátorům pomohlo. My jsme mohli využít čas pro trénink a organizátoři na načerpání sil do dalších závodů a akcí, které budou v následujících týdnech probíhat. Trať v Doubravici prošla od minulého roku drobnou úpravou, kterou pocítil nejeden závodník. První „úprava“ se ukázala, když závodník zdolal první disciplínu (roztažení hadic) a diváci mohli pozorovat i ty následující disciplíny, aniž by celou trať zahalil prach ze „škváry“. Tou další byla změna váhy figuríny pro kategorii mužů, která z 80 kg zhubla na 50 kg. K Doubravici také patří tandemový závod, ve kterém se letos představily zajímavé dvojice, ale k těm se ještě dostaneme. Teď už pojďme na samotný závod, který doprovázelo velmi slunečné počasí.

Během sobotního dopoledne to jako první odpálili chlapi za hojné účasti 55 kousků. Bylo vidět, že drobná úprava v hmotnosti figuríny udělala na trati opravdu dost. Ty nejrychlejší časy se nám tak točily kolem dvou a půl minuty, což už je opravdu rychlotrať, a oproti Trpínu si hodně z nás samotný běh užilo, nikoliv protrpělo 😊. Nicméně i zde si každý závodník našel „obávanou část tratě“. Nejčastěji skloňovanou disciplínou v tomto směru byl výstup na lešení, který dal zabrat i těm nejlepším závodníkům. Zrádný výstup pocítil i Ondra Rybnikář, který i přes tyto problémy kategorii mužů do 35 let vyhrál. Jako druhý se za Ondru postavil Lukáš Navrátil, který letos napříč závody předvádí opravdu neskutečnou formu. Trojici na bedně doplnil Michal „Mišta“ Skřivánek.

U mužů nad 35 let bylo jméno vítěze, vzhledem k návratu pana Krále, skoro až jasné, což následně svým nadpozemským časem Zdenda Král potvrdil. Jako druhý doběhl jeho parťák Marek Víšek, který za sebou nechal třetího Jirku Tkaného o pouhých deset setin. Nutno podotknout, že Jirka byl taky jeden z těch, které výstup zradil. V jeho případě to dokonce odnesl dýchač, který se po zachycení ve výlezu na lešení otevřel a Jirka se tak stal „obětí“ syčící láhve, což určitě nebylo příjemné.

Ženy, které po letošní změně absolvují veškeré závody v kompletním zásahovém obleku, šly na start jako poslední. Celkem o prvenství bojovalo 13 žen. Za bouřlivé podpory Kačka TEAMu se nejrychleji podařilo dostat do cíle mé maličkosti, Kateřině Vodičkové. Jako druhá skončila Pavlína Vaverková, která opět předvedla krásný výkon a svůj malý cíl – překonat závěrečnou bariéru, zvládla na jedničku. Pro bronzovou medaili si doběhla nám zatím neznámá Kristýna Mužíková, která svou premiéru na 4Fire ML TFA odstartovala ve velkém stylu a určitě nám ještě má co ukázat.

Jak bylo zmíněno výše, k Doubravici již tradičně patří tandemový závod. Do toho letošního se přihlásilo celkem 10 dvojic. Velkým jménem, které jsme mohli na trati vidět (a já měla dokonce tu čest s ní běžet) byla Marťa Švábová – loňská vítězka ML TFA, která oprášila zásaháč, doslova a do písmene otřela helmu od plísně a šla na to. Předvedla neskutečný výkon, který vůbec nevykazoval stopy nějaké roční pauzy, a dokonce se nám podařilo urvat v konkurenci 5. místo. Dále zde byla k vidění nejstarší dvojice nejen 4Fire ML TFA, ale možná i celého českého TFA, a to Radek Hajný a Petr Mrňka. Oba tito chlapíci předvedli úctyhodný výkon a zasloužili si za něj patřičný potlesk. Do tandemových bojů se pustili také páni Marek Víšek a Daniel Knápek, kteří celé tandemové klání i přes drobná zaváhání vyhráli. V neposlední řadě stojí za zmínku legendární duo komentátorů, které odhodilo mikrofony a místo nich obléklo zásahové obleky a společně se kluci vydali vstříc hadicím, pneumatice, figuríně, hammerboxu a bariéře.

Součástí TFA v Doubravici bývá již tradičně osvěta od BESIPu z hlediska bezpečnosti na silnicích. Program je vždy zaměřen pro děti i dospěláky. Děti vypracovávají různé pracovní listy, pro menší děti jsou nachystány omalovánky a na pomoc je vždy připraven milý tým, který vše vysvětlí a pomůže. Pro dospělé je připraven program zaměřený na řízení pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek. Můžete se zde seznámit s brýlemi, které simulují, jak člověk vnímá/vidí právě při požití různých návykových látek nebo alkoholu. Simulační brýle jsem si vyzkoušela na vlastní kůži a musím říct, že jít nachystanou trať (slalom s kočárkem, překročení překážky, přenesení předmětu či hod na cíl) pod vlivem návykových látek byl docela oříšek. Součástí závodního dne je taktéž dětská TFA trať, kterou jako každý rok navštěvují nejen děti diváků a závodníků, ale také děti z dětského centra rodinného typu Chovánek. Pro ty nejodvážnější, kteří zdolají dětskou TFA trať, mají organizátoři vždy připravené medaile a drobné ceny. Děti z Chovánku se také starají o krásnou atmosféru závodu. Jejich fandění a potlesk je pro závodníky pěkným hnacím motorem.

Závodem v Doubravici jsme se (bohužel) dostali už do druhé poloviny 4Fire ML TFA, ze které nás čekají už jen dva závody. Tím nejbližším je TFA Velatice, kde se potkáme už 2. 9. 2023. Tak doraz i ty, my tam rozhodně budeme! 😊