OLEŠNICKÝ ŽELEZŇÁK 2022

Moravská liga TFA si pro své závodníky připravila další skvělý, v pořadí druhý, závod. V neděli 8. 5. 2022 se v Olešnici konal další ze série závodů Moravské ligy TFA, a to TFA Olešnický ŽELEZŇÁK. Tentokrát své síly závodníci změřili na trati, jejíž součástí je tzv. kopec „Dobiják“, který většinu závodníků pěkně potrápil. O místním „Dobijáku“ kolují legendy, že ho zdolají jen ti nejsilnější. Ovšem je nutno říci, že Moravskou ligu TFA navštěvují opravdu kvalitní a tvrdí hasiči a hasičky, tudíž není divu, že si s ním poradili až na dvě výjimky všichni závodníci. No a ti úplně nejrychlejší mohli poté pozvednout nad hlavu krásnou putovní cenu pro největšího železňáka silně připomínající mocné Thorovo kladivo. A kdo jsou ti, kteří jsou ho hodni?

Na závod dorazilo přes 60 závodníků, kteří přijeli odhodláni poprat se s olešnickou tratí. Trať je zde poměrně rychlá, ale dokáže pěkně potrápit. Zejména kopec Dobiják, ten to nikomu zadarmo nedá. Právě výstup na Dobiják čekal na závodníky po přemístění barelů, roztažení dvou proudů B, hammer boxu, figuríně, pneumatice a bariéře. Ačkoliv by se mohlo zdát, že rozhodujícím byl právě výběh do kopce, tak zabrat dalo i smotání hadice B, která byla poslední disciplínou TFA trati.

V hlavní kategorii, tj. muži do 35 let, se o tzv. Thorovo kladivo přijelo utkat celkem 37 mužů. Nejrychlejším závodníkem v této kategorii byl Michal Mišta Skřivánek (SDH Rohatec), který zvítězil s krásným časem pod tři minuty, a to 2:52.90. Jako druhý se na stupně vítězů postavil Martin Břenek (SDH Trpín) s časem 3:01.99. Třetí místo v kategorii do 35 let obsadil Lukáš Navrátil (SDH Ludéřov), který trať zdolal za 3:06.71.

Muži nad 35 let dorazili taktéž v hojném počtu. Celkem si závod v této kategorii zaběhlo 16 závodníků, a tak, jak tomu bylo předešlé sezóny v kategorii do 35, tak je tomu nyní i v kategorii nad 35. Celý závod, včetně kategorie, ovládl Zdenda Král s nadpozemským časem 2:45.51. Při rozhovoru po závodě Zdenda říkal, že by tak ještě 4 sekundy dal dolů, že tam byly chybky. No… posuďte vy, kteří jste pana Krále viděli běžet, zda jste nějaké chyby stihli zpozorovat. Ale zpátky ke stupňům vítězů… Jako druhý doběhl Marek Víšek (HZS Pardubice), a to s časem 3:03.80. Třetím nejrychlejším závodníkem této kategorie byl Radek Tesař, který trať zdolal za 3:19.37.

V kategorii nejtvrdších hasiček si pro krásnou putovní cenu připomínající Thorovo kladivo doběhla Kateřina Vodičková (SDH Rokytnice nad Rokytnou), a to s časem 3:04.77. Loňská vítězka Olešnického ŽELEZŇÁKA Martina Švábová (SDH Trpín) za ní byla v těsném závěsu a s časem 3:05.56 obsadila 2. místo. Poprvé v rámci ML TFA na stupně vítězů vystoupila Nicole Mokrušová (SDH Rohatec), která vybojovala 3. místo s časem 3:19.30. Velkou bojovnost předvedla také vítězka prvního závodu v Podolí Petra Čaganová, která po celou trať běžela opravdu výborně a lze říci, že útočila na první příčky, ale bohužel prohrála boj s hadicí a s časem 3:29.39 si odvezla neoblíbené 4. místo. V této kategorii se mezi sebou utkalo celkem 10 žen.

Olešnický ŽELEZŇÁK nám pěkně pohnul s celkovým pořadím. V kategorii do 35 let oblékl „žlutý dres“ Jiří Tkaný (SDH Babice) a v kategorii žen dokonce nastal historický okamžik a aktuálně jsou ve vedení dvě ženy, a to Kačka Vodičková a Marťa Švábová, které si neustále šlapou na paty. Uvidíme, co nám přinese další závod, který se koná 5. 6. 2022 ve Velké nad Veličkou a je znám velmi rychlou tratí.

PS: Vítězové všech tří kategorií ukázali, že jsou mocného Thorova kladiva (vážícího minimálně 20 kg) hodni a všichni jej dokázali pozvednout nad hlavu.

Autor: Kateřina Vodičková