Vyhodnocení ročníku 2021

Bylo to velký, bylo to legen… počkej si… dární, bylo to vyhecovaný, bylo to dojemný, bylo to prostě krásný. Takhle by se dal shrnout poslední závod ML TFA a s ním i celá Moravská liga TFA pro rok 2021.

I přesto, že se korona opět postarala o posunutí startu ML TFA, tak všech sedm naplánovaných závodů proběhlo úspěšně. Velkou zásluhu na hladkém průběhu ML TFA mají určitě organizátoři, kteří této lize věnují nejen svůj čas, ale dávají jí i kus srdce, a to je vidět na každém závodě. Stejně tak jako organizátoři mají na ML TFA určitý podíl i závodníci. Ostatně, co by to taky bylo za závody bez závodníků, že…?

V kategorii žen se během celé sezóny Moravské ligy TFA zúčastnilo celkem 31 nejtvrdších hasiček. Z tohoto celkového počtu se stabilně s tratí přijelo porvat okolo 10 z nich. Ženy v letošní sezóně předváděly opravdu úctyhodné výkony a ze své pozice mohu říci, že jsem spíše čekala výkonnostní útlum vzhledem ke koronavirové situaci a různým omezujícím nařízením, ale opak byl pravdou. Byla radost sledovat soupeřky na trati. Každá z nás se někam posunula. Dělily nás od sebe sekundy, někdy i setiny a opravdu to byla krásná podívaná, jak pro mě jako závodníka, tak i pro diváky. 

Kategorie mužů do 35 let je nejpočetnější kategorií. Během letošní sezóny se alespoň jednoho závodu zúčastnilo celkově 65 nejtvrdších hasičů. V této kategorii taktéž nebylo o výkony nouze. Chlapi se rvali do posledních metrů, možná až centimetrů tratí a bojovali ze všech sil. Ne nadarmo čeká v cíli žíněnka. Závodů ML TFA se pravidelně v této kategorii zúčastňovalo +- 20 závodníků. O tom, kdo Kraloval v této kategorii, jsme si mohli přečíst už v minulém příspěvku.

Poslední kategorií jsou muži nad 35 let, která čítala v průběhu sezóny celkem 23 závodníků, z čehož stabilně zúčastňujících se bylo kolem 10. Tato kategorie je sice papírově nejstarší, ehm pardon… nejzkušenější, ale o krásné výkony tu není nouze, ba naopak. Vítěz této kategorie byl do letošní sezóny každý rok jasně daný, ale od příští sezóny, kdo ví… to budou teprve souboje. Když se sejde pan Král a pan Máca, tak budou vzduchem lítat hadice, proudnice, palice a možná i ty 80kg figuríny. Rozhodně se máme na co těšit. 

Ostatně v každé kategorii se máme na co těšit, stejně tak na celou novou sezónu Moravské ligy TFA. Každá sezóna přinese jak pro závodníky, tak pro organizátory něco nového a pak už je čistě na organizátorech či závodnících, jak nabité zkušenosti implementují do nové sezóny. 

Něco na závěr…

Co vlastně dělá Moravskou ligu TFA jedinečnou? 

Je to její atmosféra při každém závodu, je to skoro až rodinné zázemí, je to přístup organizátorů, je to přístup závodníků, ale v neposlední řadě je to její dobročinnost. I letošní sezóna patřila osvětě o dárcovství kostní dřeně. ML TFA navázala také spolupráci s Nadačním fondem dětské onkologie Krtek, kterému je možno prostřednictvím transparentního účtu zaslat dobrovolný příspěvek. Vzhledem k událostem, které postihly na začátku července letošního roku Moravu, ML TFA neváhala a zřídila kasičku pro dobrovolnou sbírku na obce postižené tornádem. Je krásné vidět, že i v této době koronavirové pandemie jsou tu lidé (uskupení lidí), kteří chtějí pomáhat. Za toto si celé Moravské ligy TFA velice vážím, jde příkladem nejen svým závodníkům, ale i divákům, kteří na závody přichází. 

Vzhledem ke zmíněným počtům závodníků je určitě třeba zmínit i sponzory, kterými se Moravská liga TFA může jednoznačně také pyšnit.