Sezóna 2023

Milí příznivci Moravské ligy TFA,

rok se s rokem sešel a my jsme se po zimní pauze konečně znovu setkali na trati a odstartovali společně nejen 35 rozběhů plných natěšených závodníků, ale hlavně další, již 7. ročník Moravské ligy TFA. Pojďme se podívat, jak se nám první závod rozběhl, kdo přes zimu poctivě trénoval, kdo přešel do jiné věkové kategorie, jestli Král stále kraluje, zda se nám po zimě vrátili všichni loňští vítězové nebo jestli se nechystají nějaké novinky.

Již při prvním závodě, který se konal 16. 4. 2023 v Podolí, jsme byli svědky nejedné změny, kterou si ML TFA přichystala. S tou největší a nejzásadnější změnou nás hned v úvodu závodního dne seznámil předseda ML TFA Martin Novotný, který oznámil, že počínaje prvním závodem ML TFA ponese liga nový název, a to 4FIRE Moravská liga TFA. Některé z nás, kteří jsme úplně nedávali při nástupu pozor a zaslechli jen „Moravská liga TFA právě začala a zároveň i skončila“, tento výrok poměrně vyděsil, ale naštěstí bylo vše hned objasněno. To, jak bude celková grafika vypadat, sice už víme, ale ještě si to necháme pro sebe, ať vše nevybalíme hned na začátek :D.

Po úvodních slovech představenstva jsme se vrhli na rozpravu, ujasnili pravidla, zákazy, dotazy a první závodníci šli na start. Jak už je v Podolí zvykem TFA trať je postavena paralelně a závodníci jsou seřazeni dle výkonosti, což vede ke krásným soubojům, ve kterých velmi často rozhodují i setiny sekundy. Jinak tomu nebylo ani v neděli, kdy se v kategorii mužů nad 35 let vedle sebe postavili Zdenda Král s Jirkou Tkaným. Kluci si od sebe dávali loni „pauzu“, jelikož byli každý v jiné kategorii, ale letos je věk opět spojil. Na trati a následně stupních vítězů se zatím nic nezměnilo a Král kraluje dál. S časem 2:46.19 si Zdenda doběhl pro 1. místo. Nejblíže mu byl jeho traťový soupeř a nováček této kategorie Jirka Tkaný, který s časem 2:59.53 skončil na 2. místě. Třetí doběhl Marek Víšek s časem 3:16.67. Lze tedy předpokládat, že v kategorii nejzkušenějších borců nebude ani letos o kvalitní výkony nouze :D.

Aby těch mužských výkonů nebylo přespříliš, podíváme se nyní na ženskou kategorii, která bohužel pro letošní sezónu přišla o loňskou vítězku Marťu Švábovou, a tak se závody, kdy to mezi Marťou a Kačkou Vodičkovou bylo o setinky setin, nebo také tzv. o prsa, letos konat nebudou. Ale nebudeme tolik smutnit, protože se nám v Podolí ukázala spousta nových tváří, tak uvidíme, co závodnice na jednotlivých tratích v sezóně předvedou. Trať prvního závodu nejlépe sedla Kačce Vodičkové, která si pro vítězství doběhla v čase 3:28.54. Kačka běžela v rozběhu s Miluškou Švajkovou, která ukázala, že je velkou bojovnicí, a i přes trable na bariéře si ze závodu odvážela krásné 2. místo za čas 4:26.29. Jako třetí se na bednu probojovala Pavlína Vaverková, která cílové tlačítko stiskla v čase 5:03.92. Holek se na start postavilo celkem 12 a do cíle se probojovaly všechny, za což si zaslouží velký obdiv. Jak jsme na začátku článku předesílali a určitě jste i v předchozích příspěvcích zaregistrovali, jedna ze změn, která proběhla, se týkala i ustrojení žen. Od letošní sezóny jsou i holky oděny do zásahového kompletu, tedy kabátu i kalhot, a mají tak lehce ztížené podmínky oproti předešlým rokům.

A nyní se podíváme zpátky do kategorie mužů, tentokrát těch do 35 let. Tady nám loňský vítěz Ondra Rybnikář taktéž zůstal a hned ukázal, že se přes zimu rozhodně neflákal, ostatně jako i další závodníci. Rozběh Ondra vs. Mišta stál za to, a kdo tento souboj neviděl, o hodně přišel. Tento závod měl vše. Oba kluci byli znevýhodněni – Ondrovi se v průběhu běhu rozepl břišní pás od dýchacího přístroje a Mišta absolvoval hrůzostrašný pád z lešení, který nejednomu divákovi zatajil dech. Nicméně oba zdárně dokončili a rozdělili si mezi sebe 1. a 2. místo. To první si odvezl Ondra Rybnikář s časem 3:04.46 a druhé bral Michal Mišta Skřivánek s časem 3:10.17. Klukům to nedal zadarmo ani Lukáš Navrátil, který na druhého Mištu ztratil necelou sekundu, a doběhl si tak pro 3. místo v čase 3:11.00. Ke klukům se těsně dotahoval také čtvrtý Zdenda Maňák, který trať zvládl v čase 3:14.09.

Je potřeba říci, že každý ze závodníků předvedl a vydal ze sebe vše, co v daný moment šlo.

Nyní už ve vzduchu visí otázka, KDO v následujícím závodě získá Thorovo kladivo a bude ho hoden celý další rok? To zjistíme už 7. 5. 2023 v Olešnici na Olešnickém ŽELEZŇÁKOVI, kde síly všech závodníků prověří mimo jiné i slavný kopec „dobiják“.

Těšíme se na Vás.

Zde si můžete prohlédnout fotografie ze závodu.