Olešnický Železňák 2023

4FIRE Moravská liga TFA zná nové držitele speciálního a jedinečného ocenění v podobě „Thorova kladiva“ pro nadcházející rok. O tuto trofej se 7. 5. 2023 v Olešnici popralo celkem 70 závodníků ve třech kategoriích a tři nejrychlejší a zároveň nejsilnější z nich si odvezli 20 kg železa navíc. Olešnický ŽELEZŇÁK má těch „specialit“ více, mimo jiné zde čeká na závodníky slavný kopec dobiják, který prověří každého, kdo chce být hoden Thorova kladiva. Kladivo tentokrát putovalo i do poměrně vzdáleného Jihočeského kraje, kam si ho odvezl sám mistr světa v TFA Michal Brousil. A ta další dvě? Vrátila se k předchozím opatrovníkům nebo putovala o dům dál?…

Ze začátku to vypadalo na krásný slunečný den, bohužel postupně se z toho stal „pouze“ krásný den, jelikož sluníčko se schovávalo a závod doprovázel pěkně studený vítr. Nicméně ani organizátory ani závodníky, a dokonce ani fanoušky to neodradilo a všichni byli svědky dalších skvělých výkonů. Závod odstartovali chlapi, kteří se na trati museli poprat s kanystry, roztažením hadic, hammerboxem, čertovskou figurínou, pneumatikou, bariérou, následně slavným dobijákem a závěr patřil smotání hadice, která v nejednom případě rozhodla o výsledném čase.

Kategorie mužů do 35 let byla našláplá až po posledního závodníka. Ty nejtvrdší boje mezi sebou uskutečnila trojice Michal Brousil, Ondra Rybnikář a Mišta Skřivánek, mezi kterými rozhodovaly opět sekundy. Ze tří zmíněných běžel jako první Mišta Skřivánek, který nastavil pomyslnou laťku poměrně vysoko. Jeho čas – 2:55.28 však postupně kluci pokořili a Mišta si tak odvážel 3. místo. Následně běžel Michal Brousil, který trať zaběhl za 2:46.89 a stal se tím, který si domů odvezl nejen 1. místo, ale hlavně Thorovo kladivo. Jako poslední ze zmíněné trojice startoval Ondra Rybnikář, který Brouskův čas atakoval, ale bohužel i mistr tesař se někdy utne a Ondra na motání hadice chyboval a doběhl tak „až“ v čase 2:47.87, což tedy stačilo na 2. místo.

V kategorii nad 35 let se držitel Thorova kladiva nezměnil a vrátilo se tak zpátky na poličku ke Králům. Zdenda Král dokonce ještě snížil čas svého vlastního traťového rekordu z předešlých let a zastavil čas na hodnotě 2:43.81., takže mu právem náleželo první místo i kladivo. Nechal za sebou i poměrně dlouhou časovou proluku na 2. místo, které obsadil Jirka Tkaný s časem 3:00.88. Jako třetí se s tratí popral Josef Sochor, který doběhl v čase 3:17.33. V této kategorii se mezi jednotlivými závodníky na bedně objevily poměrně velké časové mezery, tak uvidíme, jak tomu bude po zbytek sezóny.

Traťového rekordu jsme byli svědky i v kategorii žen, kde Káťa Vodičková předvedla krásný výkon a trať zaběhla v čase 3:00.90, a tím pádem se 20kg dekorace vrátila i k ní na poličku, jelikož obhájila prvenství z loňského roku. Obdobně jako Zdenda, i Káťa za sebou holky nechala s větší časovou rezervou. Na druhém místě skončila Peťka Čaganová, která svůj rozběh po lehkém zaváhání u motání hadice zvládla za 3:14.38. Jako třetí z holek doběhla do cíle Kristýna Kachlíková s časem 3:43.60 a premiérově se tak na 4FIRE ML TFA postavila na stupně vítězů. Pevně věříme, že to nebylo naposled.

Na závěr se zde hodí poděkovat našim úžasným moderátorům, kteří už jsou v plné dvoučlenné sestavě a dělají z každého závodu kulturní zážitek nejen pro závodníky, ale i pro fanoušky.

Tak… kladiva jsme rozdali, všichni vítězové prokázali, že jsou mocného Thorova kladiva hodni (na stupních vítězů pozvedli kladivo nad hlavu) a my si teď dáme od závodů menší pauzu. Závodníci ještě něco potrénují, organizátoři vymodlí počasí a fanoušci zapíší do kalendáře datum 25. 6. 2023. A uvidíme se kde? No tam, kde se hodě trpí… takže v Trpíně, a tam to opravdu stojí za podívanou!